SERAP ETİKE
"İnsanlık"
Resim Sergisi
Painting Exhibition
11 - 28 Şubat Feb 2020

 
Açılış │ Opening : 11 Şubat Feb - Salı Tues - 18:00 20:00
Detay Sanat Galerisi : Mithatpaşa Caddesi No 68/4 Kocatepe - ANKARA
 
Resim yapmak bireysel bir eylemdir. Engin ve sınırsızdır, amatör ya da profesyonel herkes için bir anlatım yolu vardır. İnsan bazı yeti ve yeteneklerle dünyaya gelir, ortam ve koşullar elverişli ise ve emek verilirse bu yetenekler gelişir.

       Sanatın dili evrenseldir, tüm insanlığı kapsar. Sanat, yaratım sonrası herkesin beğenisine sunulur, kişinin kültürel donanımına  göre çeşitli düzeylerde kavranır. Sanatı anlamak da bilgi ve çaba gerektirir.

       Sanat, düşündürücüdür, eğiticidir, yol göstericidir. Sanat, insanı insanlaştıran bir olgudur ve bugün sanata her şeyden çok gereksinimimiz var.

       İnsanın üretim serüveni varoluşundan beri sürmektedir. Gelişen teknoloji insanı yalnızlaştırıp robotlaştırırken, sanat bu sorunu aşmak için çözüm olabilecek bir güce sahiptir. Bu gerçek bilinmektedir ancak ülkemizde yaşama geçirilememiştir.

       Bir resme bakıp da geçebilirsiniz ya da bakarken uzun süre düşünebilirsiniz, başka dünyalara gidip gelebilir, iç dünyanızda bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu biraz size biraz da alımladığınız işe/esere göre değişebilir.

       Resim, benim için yaşama anlam katmak, duygu ve düşüncelerimi dışa vurmak için bir yoldur, bir kanaldır. Biçim de içerik de önemlidir. Resimlerime salt görsel bir alan olarak bakılmasın aynı zamanda bir kitap gibi okunsun isterim. Bir şiir bir öykü okur gibi. İnsanı değil insanlık hallerini anlatıyorum. Resimlerimin soyutlamacı, sembolist, anlatımcı, dekoratif özellikleri bulunuyor,  psikolojik, sosyolojik, ekonomik, politik düşünüler içeriyor. Yoruma açık resimler, düşündürmek istiyorum.
Serap Etike
 
 
Serap Etike, Samsun’da doğdu (1948). Yüksek öğrenimini (1970) Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu Resim Bölümünde, Yüksek Lisans (1978) ve Doktora (1991) öğrenimini Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalında yaptı. 1987’de Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Anasanat Dalında “Sanatta Yeterlik” aldı. 1989’da Yardımcı Doçent, 1995’te ‘Güzel Sanatlar Eğitimi’ Anabilim Dalında Doçent, Ocak 2003’te ‘Resim’ dalında Profesör oldu. 1970-1974 arası ortaöğretimde, 1974-2003 arası yüksek öğretimde görev yaptı. 2002-2003'de Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı yaptı. 2003 Aralık ayında emekli oldu. Ankara'da yaşamaktadır.
1995’te “Sanat Eğitimi Yazıları”, 2001’de “Cumhuriyet Dönemi Resim Eğitimi (1923-1950)” ve “Desen” adlı kitapları yayınlandı, bilimsel toplantılara bildirileri ile katıldı, çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yer aldı. 1999-2001 arasında Öğretmen Dünyası Dergisi'nde 25 sayı Sanat Eğitimi sayfası düzenledi. Sanat Eğitimcileri Derneği kurucu üyesi oldu ve 1998-2002 yılları arasında  SEDER söyleşileri düzenledi. Saküder 2018 Plastik Sanatlar Ödülü aldı. Çok sayıda karma sergiye katılan Etike 11 kişisel resim sergisi açtı.