MURAT OĞUZ 
“ Karakuş'un Çığlığı “ 
Resim Sergisi │ Painting Exhibition
25 Şubat Feb - 25 Mart March 2020

 
Açılış Tarihi ve Saati / Opening Date and Time:
25 Şubat Feb 2020/ Salı - Tues Saat 18:00
Krişna Sanat Merkezi : Kennedy Caddesi No 29/3 Kavaklıdere – ANKARA

 
Murat Oğuz “Karakuş’un Çığlığı” adını verdiği sergisiyle 25 Şubat – 25 Mart 2020 tarihleri arasında Krişna Sanat Merkezinde Ankara’lı sanatseverlerle buluşuyor.
Sanatçı “figürlerim ile bazen isyan edip, bazen sessiz bir ızdırap içine girdim, sonra kuzgun bedeni ile çığlık attım resimlerimde” diyerek ifade ettiği bu sergisiyle izleyicilerini kendi yolculuğuna davet ediyor ve serginin temasını şu sözlerle açıklıyor:
 
KARAKUŞ'UN ÇIĞLIĞI
"Umberto Eco'nun bir sözü vardır "Mutlu insanın hikâyesi olmaz." der. Öteki yerde doğdum ben. Hiç kimseyim aslında. Unutulmuş, kendi kaderine terk edilmiş bir yerde. Talan olmuş, ayva narın olmadığı bir yerde. Umuda filiz vermeyen kıraç toprakların kerpiç evinde.
Resim denen şeyi; titrek bir gaz lambasının aydınlattığı kederli kış gecelerinde, annemin yorgun dizleri üzerine başımı koyup, usulca dinlediğim acem masallarında gördüm ilk.  Beni resim yapmaya iten şey neydi? Hiçlik mi? Var olma isteği mi? Yoksa ürkekliğim mi? Resim yapmaya başladığımda, yüreğimin kederli derinliğinde, mavi bir gökyüzü parçası gördüm. Ve sonra geçmiş zamanın hüznünü fırçam ile boyadım. Gözün gördüğünü değil, ötesini aradım. 
Bazen bir şiire resim yaptım, bazen bir resme şiir yazdım. Meluli gibi "Gülün mürşidi çoğ idi, vardım bir dikene talip oldum." deyip, sineklere mürid oldum. Figürlerim ile bazen isyan edip, bazen sessiz bir ızdırap içine girdim. Ters laleler ile boynum büküldü geçmişe, hüzünlendim. Sonra kuzgun bedeni ile çığlık attım resimlerimde. Ve sonra... Yırtıldı sessizlik! Yırtıldı zaman!  Karakuş'un çığlığıyla! 

 
Murat Oğuz 1975 yılında Tunceli'de doğdu. Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Resim Anasanat Dalında öğrenim gördü. Millî Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bünyesinde çeşitli ders kitapları tasarlayarak, fotoğraf, karikatür, grafik ve illüstrasyon çalışmaları yaptı. Yurt içinde dokuz kişisel resim sergisi açtı. Ayrıca çok sayıda karma sergi ve fuarda yer aldı. Çalışmalarına Antalya'da devam etmektedir.