GÜLAY YÜKSEL
Resim Sergisi │ Painting Exhibition
19 Ekim Oct - 14 Kasım Nov 2019

Açılış │ Opening : 19 Ekim Oct │ Cumartesi Sat │ Saat 19:00
Emin Antik Sanat Merkezi: Kale Mahallesi Sanat Sokağı No 24 Altındağ ANKARA

Gülay Yüksel Resim Sergisi ile 19 Ekim - 14 Kasım 2019 tarihleri arasında Emin Antik Sanat Galerisinde sanatseverler ile buluşuyor.

Yaptıklarıyla yetinmeyen, her zaman yapıtına kuşkuyla bakan, belli bir izlek (kadın) çerçevesinde de olsa, kendini yinelemekten uzak duruşu olan bir sanatçı. Sanatsal yetkinlik; uygulamanın sürekliliğindeki arayışlarla, ama ondan da önce sanatçının dünyaya bakışındaki tutarlılıkla gerçekleşitirilebiliyor. Gülay Yüksel resminde her zaman algıladığım sürekli bir hüzün var. O hüznün içinden geçirilen izleyici insan olma bilincinin içine doğru çekiliyor.
-Burhan Günel – 2003

Gülay Yüksel’in gerisinde uzun yıllara dayalı, disiplinli bir çalışma birikiminin bulunduğu işlerini, bu perspektifle değerlendirmek yanlış sayılmamalıdır kanımca. Bir kadın duyarlılığı ve anlayışı ile yaklaştığı kadın figürlerini, devinen, kıvrılan veya durağan pozlar içinde gösteren Yüksel’in bu  yaklaşım içinde bilinçli ve kararı bir yol izlediğini görüyoruz….
– Celal Binzet –  2005

Kadınların dünyasından yaşama açılan pencereler, Gülay Yüksel’in tuvallerinden mekana taşarken, hüzünler ,endişeler ve coşkulara tanık olmak ilgi çekici.
– Kıymet Giray – 2008

Resimlerimi, çalışırken yaşadıklarım için seviyorum. Başlangıcı ile bitişi arasındaki süreçte, her resim için yeni, yepyeni duygusal ve plastik anlamda bir serüveni yaşıyorum. kadın konusu ise, kendimle birlikte bir çok kadının iç dünyası ile yüzleşmesini ve bu duygu yoğunluğu sırasında da resimsel bir anlatıma bürünerek, izleyene ulaşmasını amaçlıyorum.
– Gülay Yüksel – 2015

GÜLAY YÜKSEL

1973 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim –İş Bölümü’nü bitirmiş, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde lisans tamamlamıştır. 
Üç yıl Almanya’da yaşayan Sanatçı Avrupa’nın çeşitli müze ve galerilerinde incelemelerde bulunmuştur.
 Görme engellilere resim ve modelaj konusunda eğitim veren bir okulda  (Neuwid- Almanya şehrinde) staj yapmış, Yurda dönüşünde de Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nde aynı konuda dersler vermiştir. 
ODTÜ Güzel sanatlar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak sekiz yıl çalışmıştır. 
Öğrenciliği sırasında Devlet Resim ve Heykel Sergisi’ne katılmaya hak kazanan Sanatçı 5’i Almanya’da biri New York’ta ve biri de Londra’da olmak üzere 51 kişisel sergi açmıştır.
 Pek çok yurtiçi ve yurtdışı karma sergilere katılımı vardır.
 Romanya Hükümetinin davetlisi olarak Tescani International Camp 2000 Organizasyonuna katılmıştır. Strumisa (Makedonya) da düzenlenen devlet sanat kolonisine iki kez davet edilmiş ve 6 eseri devlet sanat arşivine dahil edilmiştir.
İki eseri George Enescu ( Romanya ) Müzesine, alınan Sanatçının İzmir Resim Heykel Müzesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, T.C. Kültür Bakanlığı , T:C Dış İşleri bakanlığı sanat Kolleksiyonu, ABD, Romanya, Kanada, Almanya, Fransa, Finlandiya, Bulgaristan ve daha birçok banka ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.
İstanbul’da ve Ankara’da ki Atölyelerinde çalışmalarını sürdüren sanatçı, BRHD (Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği), UPSD (Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği) ve GÖRSED üyesidir.