ENDER GÜZEY
Resim ve Heykel Sergisi
12 Ekim Oct - 8 Kasım Nov 2019

GaleriM Sanat Galerisi : Armada AVM 1. Kat 2. Bina Söğütözü - ANKARA

‘Bütünsel Sanat’ akımının temsilcisi olan Ender Güzey, resim ve heykel çalışmaları ile 12 Ekim – 8 Kasım tarihleri arasında GaleriM Sanat Galerisinde Ankaralı sanatseverler ile buluşuyor.

Uygarlığın ateşten doğduğu gerçeğinden yola çıkarak uygarlıkların ve kavramların yarattığı kesişmeleri sanatına yansıtan Ender Güzey; deneysel sanat anlayışına açık uygulamalarını tuvallerden çıkarak maddenin anlam gücüne yüklüyor. 

Ender Güzey çalışmalarını Bodrum Alazeytin Köyü’nde 2016 yılında açtığı Arthill’de sürdürüyor. Mitolojide tanrıçalar geçidi olarak anılan tarihi Leleg yolu üzerinde Güzey’in “Bütünsel Sanat” felsefesini yansıtan ve bir sanat objesini andıran ARThill 2016 senesinde kapılarını sanatseverlere açtı. Ender Güzey’in farklı dönemlere ait eserlerinin sergilendiği ve uluslararası sanat etkinliklerinin gerçekleştirildiği Arthill,  Bodrum yarımadasının büyüleyici doğasının içinde yer alan antik kent Syangela’nın karşı yamacında  Ender Güzey tarafından bir “Sanatçı Müzesi” olarak inşa edildi.

Ender Güzey 1951’de İstanbulda doğdu. 1969 -1973 yılları arasında Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Mac Zimmermann atölyesinde resim ve heykel öğrenimi gördü. 1975’de Master Öğrenci olarak “Üstün Sanatsal Başarı” ile Yüksek Lisansını tamamladı. Münih Güzel Sanatlar Akademisinde Prof. Mac Zimmermann’ın asistanı olarak görevlendirildi. 1978’de Mönchengladbach VHS’de Güzel Sanatlar ve Yaratıcılık Bölüm Başkanlığı ve Doçentlik görevine getirildi. 1982’de Münih Ammersee’deki atölyesinde özgün çalışmalar yaptı ve Kunst-Galerie Herrsching Sanat Galerisini kurdu ve yönetti ve Çağdaş Sanatın Uuslararası isimleri ile sergiler gerçekleştirdi.

1990’da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Performans dersleri verdi. 1996’da İstanbul Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin Büyükada‘da Kuruluşuna destek oldu ve aynı fakültede ders verdi.  2006’da USA Montana Üniversitesinde performans, obje dersleri verdi ve Ateş’ten Doğan isimli bir sene süren ABD sergi turnesi gerçekleştirdi.  2007’de “Ender Güzey Bütünsel Sanat Müzesi” ismi altında kişisel Müzesini Bodrum’da 200  yıllık tarihi bir binada kurdu. 2009’da Bodrum Merkez ve Kadıkalesinde “Güzey Art Lounge” ismi altında Ender Güzey’in  eserlerinin sergilendiği iki sergi salonu gösterime açıldı. 2009-2010 yılları arasında Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev aldı. Çalışmalarını Münih, İstanbul ve Bodrumdaki atölyelerinde sürdürmektedir.