ELİF AYDOĞDU AĞATEKİN
“Kuşlar Derdine Konar” 
Seramik Sergisi - Ceramic Exhibition
31 Ekim Oct - 23 Kasım Nov 2019


Nurol Sanat Galerisi : Gelincik Sokak No : 2/2 Kavaklıdere - Güvenevler ANKARA

Elif Aydoğdu Ağatekin Kuşlar Derdine Konar adını verdiği sergisisini 23 Kasım'a kadar Nurol Sanat Galerisinde ziyaret edebilirsiniz.. Sanatçının son dönem çalışmalarından oluşan bu sergi Ağatekin’in ifadesiyle bir kabulleniş sergisi… Elif Aydoğdu Ağatekin bu sergisiyle izleyicilerini kişisel yolculuğunun tanıklığına davet ediyor. Sanatçı serginin temasını şu sözlerle açıklıyor:
“Kuşlar Derdine Konar bir kabulleniş sergisi… Yıllarca sürmüş bir iç mücadelenin sonu… Artık kaybeden mi kazanan mı olduğunu önemsememe hali… Duymazlıktan gelme… Vicdanla akıl arasında bir ateşkes… Yıllar boyunca tekrar tekrar gidilen yollarda kaybedilmiş istikbalin resmini izleme hali…
Bir yol yorgunuyum ben… Yollarda hayallerini unutmuş; her gün arabalar, kamyonlar, yol şeritleri, kar yağışları, bitmeyen inşaatlar, yol çalışmaları, grileşen doğa, şarkı sözleri, fabrikalar ve hafriyatların içinden geçerken başka insanların gürültüsünden kendi sesini duyamayacak kadar uzaklara gidip gelmekten yorulmuş bir şoförüm… Yetersizlik duygusunun utançla karışık yükünü taşıyan bir şoför… Zamanla kendisiyle, kurumlarla ve insanlarla mücadele etmeyi bırakmış ve bir kuş gibi dertlerinin üzerine konup, bir eşiğin altında bu uzun yolun, etrafın, sahip olduğu yokluğun hikmetini arayan biriyim… O yokluğu haykıra haykıra anlatmak isteyen biri, yıkılırken ülkesinin tüm değerleri sessiz kalan yığınların, nasıl kırdınız güzelim fincanları sorusuna, siz nasıl izin verdiyseniz tüm değerlerin yıkılmasına öyle, demek isteyen biri…
Amacım zihnimdekilerden arınmak, vicdanları her gün yaralayan utancın yüklerini biçimlendirmeye çalışarak onlardan kurtulmak. O yüzden bile isteye kırıyorum seramikleri. Kesiyorum içlerini, yığınlar yapıyorum parçalarından, önce dağıtıyorum hepsini, sonra topluyorum o dağınığı, tane tane, parça parça birbirlerine ekleyerek arıyorum onlarca kez olmak istedikleri şekli. Kabulleniyorum her şeyi olduğu gibi imzalıyorum o ateşkesi ve yorgunca sığınıyorum içlerine, mola veriyorum, dinlenmek için biraz.
Sessizce…”

Elif Aydoğdu Ağatekin’in, Kuşlar Derdine Konar adlı seramik sergisi Gelincik Sokak 2/2’de bulunan Ankara Nurol Sanat Galerisinde Pazar ve Pazartesi hariç her gün 11.00 – 18.30 saatleri arasında izlenebilir.

Elif Aydoğdu Ağatekin, 1977 yılında Ankara’da doğdu. TED Ankara Koleji’nden 1995, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden 2000 yılında mezun oldu. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Seramik Anasanat dalında 2002 yılında yüksek lisans eğitimini Artistik Seramik Biçimlendirmede Doku başlıklı teziyle, 2012 yılında Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik Anasanat Dalı Sanatta Yeterlik Programını Seramik Sanatında Alternatif Bir İfade Aracı Olarak Atık Seramik Kullanımı başlıklı teziyle tamamladı. 

Uzun yıllar seramik endüstrisinin önemli kuruluşlarında tasarımcı olarak çalıştı. 2007 yılından itibaren kariyerine akademisyen olarak devam etmeye karar verdi. Seramiklerini biçimlendirmede daha önce başka işlevleri olmuş; buluntu, yadigâr, kırık, eski, satın alınmış ve çoğunlukla endüstri atıklarını kullandı. Atık seramikleri kullanarak biçimlendirdiği kavramsal ve politik içerikli eserleriyle yurt içinde ve yurt dışında pek çok etkinliğe katıldı, farklı müze, özel ve kamu koleksiyonlarına eserleri kabul edildi. Beş kişisel sergi açtı. 

2012 yılında 71. Devlet Resim ve Heykel Sergisi Seramik Yarışması’nda, Başarı Ödülü’nü, 2011 yılında ilki düzenlenen İstanbul Rotary Kulübü Sanat Yarışması’nda Başarı Ödülü’nü, 2010 yılında Gizem Frit Seramik Yarışması’nda 3’üncülük, 2010 yılında 11. Altın Testi Seramik Yarışması’nda 2’ncilik Ödülünü ve 2000 yılında 6. Altın Testi Seramik Yarışması’nda Mert Optik Özel Ödülü’nü kazandı. Seramik Sanatı Eğitimi Değişimi Derneği kurucu üyesi, Türk Seramik Derneği ve Uluslararası Seramik Akademisi (IAC) üyesidir.

Halen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Seramik ve Cam tasarımı Bölümü’nde doçent olarak görev yapmaktadır